Dobra polisa,  Ubezpieczenie górskie

Czym powinno się cechować dobre ubezpieczenie górskie?

Podczas planowania wyjazdu w góry nie można zapominać o konieczności wykupienia odpowiedniej polisy. Godne polecenia ubezpieczenie górskie gwarantuje bowiem spokój na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Na jakie ubezpieczenie górskie warto się zdecydować?

Zakres ubezpieczenia górskiego powinien być dostosowany do planowanej aktywności. Inne bowiem elementy powinny znaleźć się polisie osoby preferującej jedynie piesze wycieczki, a inne w przypadku planowanej wspinaczki. Z tego powodu wyróżnić można choćby:

  • ubezpieczenia zwykłe,
  • ubezpieczenia dodatkowe.

Te dwa rodzaje ubezpieczeń równią się nie tylko swoim zakresem, ale również kosztem. Ubezpieczenie powinno być zatem zawsze odpowiednio sprofilowane. Dzięki temu można osiągnąć rozsądny kompromis pomiędzy jego zakresem oraz kosztem.

O czym należy pamiętać wybierając się w góry?

W szerokiej branży ubezpieczeniowej polisy są oferowane przez bardzo liczne podmioty

Na terenie kraju ratownictwo górskie realizowane jest przez GOPR oraz TOPR. W tym przypadku koszt ewentualnej akcji ratunkowej pokrywany jest przez budżet państwa. Na terenie innych państw europejskich sytuacja jest jednak odmienna.

Jakie sytuacje wymagają zwykle akcji ratowniczej?

Wśród typowych zdarzeń wymagających pomocy ratowniczej wymienia się:

  • zagubienie drogi przez turystów – tego typu sytuacje wymagają podjęcia szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej, która wiąże się z bardzo dużymi kosztami.
  • złamania i skręcenia kończyn – urazy kończyn dolnych i dolnych wymuszają akcję ratunkową, która obejmuje zwykle transport osoby poszkodowanej do szpitala lub schroniska. W razie konieczności podjęcia akcji ratunkowej z wykorzystaniem śmigłowca koszty rosną znacznie i w przypadku odpłatnej usługi za granicami kraju sięgać mogą nawet kilku tysięcy euro.
  • wyziębienia – podczas górskich wycieczek może dochodzić do osłabienia organizmu oraz jego wyziębienia, zwłaszcza w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych.

W jakich miejscach można wykupić polisę?

Na terenie kraju ratownictwo górskie realizowane jest przez GOPR oraz TOPR

W szerokiej branży ubezpieczeniowej polisy są oferowane przez bardzo liczne podmioty. W tym jednak wypadku konieczne jest uważne przestudiowanie oferty. Może się bowiem okazać, że w umowie pojawiają się ukryte koszty, które w rzeczywistości znacznie podwyższają cenę ubezpieczenia. Niektórzy nieuczciwi ubezpieczyciele wprowadzają również do swoich dokumentów zapisy, które w znacznym stopniu utrudniają lub nawet uniemożliwiają wypłatę środków w przypadku zajścia nieprzewidzianego zdarzenia. Podczas wyboru konkretnej oferty nie należy zatem kierować się jedynie ceną polisy, lecz trzeba zwracać szczególną uwagę na zapisy pojawiające się w umowie.