Dobra polisa,  OC lekarza,  Ubezpieczenia lekarzy,  Ubezpieczenie OC lekarzy

Wszystko o obowiązkowym ubezpieczeniu OC lekarzy

Osoby, które pracują jako lekarze, czy też prawnicy, muszą dysponować obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Na pewno nie można pracować w tym zawodzie bez odpowiedniej polisy. Jest to niedopuszczalne. Co powinniśmy wiedzieć o ubezpieczeniu obowiązkowym OC lekarzy? Pora to sprawdzić.

Jak wybrać właściwe ubezpieczenie?

Każdy lekarz, który prowadzi indywidualną, czy też grupową praktykę zawodową zobowiązany jest do posiadania stosownego ubezpieczenia. Jest to obowiązkowe OC lekarzy. Jakie jest zadanie takowego ubezpieczenia? Za zadanie ma zabezpieczyć lekarza przed pokrywaniem osobistym odszkodowania, czy też innego rodzaju świadczeń, które zostały zasądzone danemu pacjentowi w wyniku popełnionego błędu medycznego. Każdy młody lekarz powinien wiedzieć, że suma gwarancyjna minimalna jest często niestety niewystarczająca, aby pokryć wszelkie roszczenia pacjentów. Przed taką sytuacją lekarz musi się czym prędzej uchronić. Kluczem do sukcesu jest wybór lepszego ubezpieczenia. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak wykupienie ubezpieczenia OC obowiązkowe ze znacznie wyższą gwarancyjną sumą.

Kiedy lekarz nie potrzebuje ubezpieczenia OC?

Wiemy już, że każdy lekarz prowadzący swoją praktykę lekarską grupową, czy też indywidualną, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. A co z lekarzami, który są zatrudnieni w szpitalach i innych miejscach na podstawie umowy o pracę? Takowi lekarze nie mają już obowiązku posiadania OC. Nadmieńmy jednak, że można OC zakupić w sposób dobrowolny.

Przy wyborze ubezpieczenia warto na pewno zwrócić uwagę na to, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe w swoich ofertach proponować mogą lekarzom sumy minimalne gwarancyjne, które są określone w przepisach. Pamiętajmy także, że mogą to być również wyższe sumy.

Jak wygląda finansowa odpowiedzialność lekarza, gdy wyrządzona została pacjentowi szkoda?

Gdy dany lekarz jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to przychodni, szpital, czy też innego rodzaju podmiot leczniczy odpowiada w całości za wyrządzone szkody. Jest to przecież pracodawca lekarza. Pracodawca ma prawo obciążyć lekarza częścią kosztów. Jednak nie mogą one być większe od trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia lekarza w momencie wyrządzonej szkody.

Jeśli lekarz pracuje w zawodzie i prowadzi własną praktykę, ale ma podpisaną umowę kontraktową, to dzieli on odpowiedzialność finansową wraz ze swoją placówką. Niby odszkodowanie poszkodowanej osobie wypłaca placówka, ale później może się ubiegać o zwrot odszkodowania od samego lekarza. Gdy lekarz nie ma kontraktu i po prostu prowadzi własną praktykę, to odpowiada sam za wszelkie medyczne błędy. Wysokie ubezpieczenie OC na pewno jest niezwykle pomocne.

Gdzie lekarze mogą wykupić ubezpieczenie?

Na pewno ubezpieczenie OC lekarzy może się nie wydawać do końca standardowym produktem w ofertach ubezpieczycieli, ale jak najbardziej w większości firm się znajduje. Lekarze mają zatem szerokie pole do popisu. Mogą wybierać spośród wielu ubezpieczycieli. Na pewno poleca się wybrać ubezpieczycieli, którzy działają na rynku od wielu lat i mamy do nich zaufanie.

Ubezpieczenie można kupować na różne sposoby:

  • w punkcie stacjonarnym,
  • przez Internet,
  • u agenta ubezpieczeniowego.

Lekarze najczęściej mają swoich agentów ubezpieczeniowych, z którymi niekoniecznie się spotykają. Są bardzo zapracowanymi osobami, a więc nie mają czasu na jeżdżenie do punktów ubezpieczeniowych stacjonarnych. Ubezpieczenie OC dla lekarzy wykupuje się identycznie jak OC komunikacyjne na rok.