Ubezpieczenie górskie – o czym należy pamiętać?
Sezon zimowy to czas, w którym wiele osób szuka sposobów na spędzenie wolnego czasu razem z rodziną lub znajomymi. Doskonałym pomysłem są wyjazdy do rozmaitych miejsc, m.in. do górskich miejscowości. Wybierając się w góry, należy pamiętać nie tylko o odpowiednim sprzęcie, lecz również o ubezpieczeniu. Jak wygląda ubezpieczenie górskie i czy warto się na nie zdecydować?
JAK ZAKUPIĆ UBEZPIECZENIE GÓRSKIE?
Po dokładnym porównaniu ofert różnych ubezpieczycieli i wybraniu tej najkorzystniejszej można ją zakupić na kilka sposobów:
- online – w internecie można znaleźć setki ofert ubezpieczeniowych, które można wygodnie przeglądać bez wychodzenia z domu.
- u ubezpieczyciela (w firmie) – można z łatwością zadać pracownikowi każde pytanie (w końcu jest to rozmowa twarzą w twarz), lecz jest to dosyć czasochłonny sposób, ponieważ w przypadku oferty niekorzystnej trzeba odwiedzić kolejne firmy ubezpieczeniowe.
- biuro podróży – również one dysponują ofertami ubezpieczeniowymi. Poza wybraniem oferty podróży można z łatwością wybrać ubezpieczenie górskie.
- na miejscu (w górach) – może to zabrzmieć dziwnie dla osób niewtajemniczonych, ale ubezpieczenie górskie można zakupić przed wejściem na szlak górski.
Podczas wyboru oferty warto sprawdzić, jak wyglądają koszty leczenie oraz ewentualnego ratunku – w niektórych państwach mogą być one znacznie wyższe.
UBEZPIECZENIE GÓRSKIE – DLA KOGO?
Przy wyborze polisy należy dokładnie sprawdzić szczegóły oferty. Istnieją oferty indywidualne (uniwersalne), lecz również takie, które są przeznaczone dla profesjonalistów. Ubezpieczenie górskie można podzielić na 3 główne rodzaje:
- turystyczne – jak sama nazwa wskazuje, jest skierowane dla turystów, którzy nie planują górskich wspinaczek, ale piesze wędrówki, podczas których nie trudno o zgubienie się lub nieszczęśliwy wypadek.
- alpinistyczne – w odróżnieniu od wersji turystycznej, ubezpieczenie dla alpinistów charakteryzuje szeroki zakres oferty. Chodzi tutaj głównie o wspinaczkę wysokogórską, która bywa bardzo często niebezpieczna. Dlatego będąc zawodowcem, jeśli chodzi o sprawy alpinistyczne, warto zaopatrzyć się w takie ubezpieczenie.
- narciarskie – dedykowane dla osób planujących większość czasu przeznaczyć na narciarskie przejażdżki na stokach.
CZY WARTO JE ZAKUPIĆ?
Wybierając się w góry, z pewnością warto pomyśleć nie tylko o przyjemnościach, ale również o ewentualnych wypadkach. Aby nie martwić się nadmiernie z pomocą przychodzi ubezpieczenie górskie, które nie ochroni nas przed samym wypadkiem, lecz na pewno wspomoże leczenie czy ratunek.