Dobra polisa,  Wynajem mieszkania - ubezpieczenie

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się inwestycje w mieszkania na wynajem. Trudno się temu dziwić, ponieważ nisko oprocentowane lokaty i inflacja nie dają takiej stopy zwrotu jak nieruchomości. Niestety nie każdy właściciel pamięta o tym, aby takie mieszkanie ubezpieczyć. To duży błąd i warto bliżej się przyjrzeć dostępnym na rynku polisom.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Nieruchomość, w której mieszka się na co dzień, z pewnością łatwiej jest ochronić przed częścią szkód. W przypadku wynajmowanego mieszkania jest już nieco trudniej, dlatego szczególnie trzeba o nie zadbać i odpowiednio zabezpieczyć.

Nieruchomość, w której mieszka się na co dzień, z pewnością łatwiej jest ochronić przed częścią szkód

Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy najmu, w której znajdą się wszystkie standardowe zapisy wraz z dodatkowymi regulacjami, mówiącymi np. o zakazie palenia papierosów lub posiadaniu zwierząt. Kluczowe jest uzupełnienie umowy o protokół zdawczo-odbiorczy, w którym znajdzie się opis stanu technicznego mieszkania oraz znajdujących w nim sprzętów. Niezwykle ważnym elementem jest kaucja, stanowiąca zabezpieczenie finansowe w przypadku ewentualnych zniszczeń i zaległości czynszowych. Może ona wynosić trzykrotność czynszu lub więcej.

Prawidłowo napisana umowa najmu pozwoli na zabezpieczenie właściciela nieruchomości przed poniesieniem potencjalnych strat materialnych z winy najemców. Jednak to nie wszystko. Trzeba także mieć na uwadze szereg możliwych zdarzeń losowych, typu pożar, zalanie lub włamanie.

Wynajem mieszkania ubezpieczenie – jakie wybrać?

Każdy właściciel, który wynajmuje mieszkanie musi pamiętać o możliwym ryzyku z różnych przyczyn. Z tego powodu ubezpieczeniu powinny podlegać nie tylko przysłowiowe mury i elementy stałe, ale także mnóstwo innych zdarzeń, w tym tak nieoczywiste jak: huragan czy upadek samolotu.

Istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które w swojej ofercie posiadają wynajem mieszkania ubezpieczenie chroniące przed nawet 30 ryzykami. Na rynku istnieją także tzw. polisy All Risks, posiadające bardzo szeroki wachlarz ochronny, również od nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

W naszym kraju nie ma przepisów, które nakładały by obowiązek ubezpieczenia jakiejkolwiek nieruchomości, także tej przeznaczonej na wynajem

Czy każdy właściciel musi ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

W naszym kraju nie ma przepisów, które nakładały by obowiązek ubezpieczenia jakiejkolwiek nieruchomości, także tej przeznaczonej na wynajem. Z tego powodu właściciel nie musi posiadać polisy. Wyjątek stanowią domy i mieszkania finansowane z kredytu hipotecznego. Każdy bank w Polsce wymaga, aby kredytobiorcy posiadali ubezpieczenie nieruchomości i jest to standardowa procedura. Taka polisa ma podstawowy zakres i chroni głównie mury, dlatego jest stosunkowo tania. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że klient musi dokonać cesji ubezpieczania na bank.