Ubezpieczenie radcy prawnego

Ubezpieczenie OC dla radcy prawnego to ważny szczegół przy działaniach na rzecz Klientów

Wydaje się, że takie zawody jak lekarz i radca prawny, to na tyle prestiżowe zawody, że nie trzeba obawiać się pomyłek i kojarzą się wręcz z nieomylnością. Niestety, każdy zawód jest obarczony ryzykiem i należy się z tym liczyć. Radca prawny ubezpieczenie od iExpert powinien mieć obowiązkowo wykupione. Ubezpieczenie OC może być wykupione zarówno indywidualnie, jak i przez kancelarię.  Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest wymagane rozporządzeniem Ministra Finansów. Takie ubezpieczenie trzeba uruchomić nie później niż na dzień przed rozpoczęciem wykonywania zawodu. Jeśli radca prawny wyrządzi szkodę Klientowi poprzez swoje działania lub zaniechania podczas wykonywania zawodu, to w tej sytuacji jest wypłacane odszkodowanie pokrzywdzonej osobie. Sytuacje prawne wymagają perfekcyjnej znajomości prawa, niuansów prawnych i dużej umiejętności negocjacji, dlatego wbrew pozorom nie jest tak trudno o pomyłkę. Ponadto nie jest się w stanie przewidzieć dokładnie wszystkich możliwości i tego jak sprawa może się potoczyć. Dlatego właśnie ubezpieczenie OC dla radcy prawnego to zmniejszenie ryzyka wykonywania tego zawodu.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie dla radcy prawnego?

Wydaje się, że takie zawody jak lekarz i radca prawny, to na tyle prestiżowe zawody, że nie trzeba obawiać się pomyłek i kojarzą się wręcz z nieomylnością

Przede wszystkim jest to ustawowy obowiązek, a zatem wypełnienie go wydaje się dosyć oczywiste przez radcę prawnego. Po drugie zmniejsza się ryzyko związane z tym wymagającym zawodem. Codzienne wykonywanie zawodu może być nieco mniej stresujące, gdy ma się świadomość pewnej ochrony. W razie błędu czy zaniedbania, jest wyjście w takiej sytuacji i środki na odszkodowanie, a nie trzeba tracić własnego majątku na wypłatę dla osoby poszkodowanej. Nie bez znaczenia jest również to, jak wykupiona polisa dla radcy prawnego, wpływa na postrzeganie go. Na pewno zwiększa wiarygodność do Klientów, jak i do Partnerów. Klient, który wie o takiej opcji, nie będzie obawiał się prowadzenia sprawy przez radcę prawnego, bo wie, że w razie niepowodzenia, nie zostanie z niczym. Zwiększa to zaufanie do danej kancelarii i pewność jednej i drugiej strony. Dlatego ubezpieczenie OC dla radcy prawnego to nie tylko kwestia formalności, ale i wizerunku kancelarii prawnej.

Wydaje się, że takie zawody jak lekarz i radca prawny, to na tyle prestiżowe zawody, że nie trzeba obawiać się pomyłek i kojarzą się wręcz z nieomylnością

Co jeszcze należy wiedzieć o obowiązkowym OC dla radcy prawnego?

Każda osoba, która prowadziła sprawę u radcy prawnego, a znalazła zaniedbania w toku sprawy i może je udowodnić, powinna wystąpić o przyznanie wypłaty odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej radcy prawnego. Na przykład gdy radca prawny nie pojawił się na rozprawie, nie informował o toku sprawy i dopuścił się zaniedbań, które doprowadziły do przegranej Klienta, to wtedy można ubiegać się o odszkodowanie. Brak zainteresowania sprawą, brak wniosków dowodowych, brak apelacji, takich kwestii mogą dotyczyć zaniedbania. Swoje żądanie zgłasza się bezpośrednio do radcy prawnego albo od razu do ubezpieczyciela, jeśli jest znany numer polisy ubezpieczeniowej. Jeśli radca prawny prowadzi sprawę o dużej wartości prawnej, to powinien nie tylko mieć zwykłe OC od odpowiedzialności cywilnej, ale ubezpieczyć się na wyższą sumę. Leży to dobrym interesie prawnika, jeśli chce być odpowiedzialny i nie martwić się o ryzyko wykonywania zawodu. W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego, jak i dodatkowego, zmniejsza się ryzyko ewentualnych sankcji finansowych, które wypłacone z własnej kieszeni, mogą pochłonąć wszystkie oszczędności lub dorobek życia. Nie warto ryzykować własnego majątku, biorąc pod uwagę to jak nieprzewidywalne mogą być niektóre z prowadzonych spraw i jak różni Klienci będą korzystać z porady i prowadzenia spraw.