
Ubezpieczenie OC architekta – najważniejsze informacje
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest podstawą w przypadku wykonywania wielu zawodów. Najczęściej polisa OC kojarzona jest z kierowcami, lecz skorzystać z niej mogą również radcy prawni, fizjoterapeuci oraz oczywiście architekci. Czy iExpert – OC architekta jest obowiązkowe i każdy architekt powinien mieć je wykupione? Jakie są dokładnie zasady naliczania i rozliczania takiej polisy?
Czy ubezpieczenie OC architekta jest obowiązkowe?
Do wykonywania zawodu architekta konieczne jest zostanie członkiem Polskiej Izby Architektów. Co bardzo ważne, nie jest to jedyny obowiązkowy krok, który trzeba podjąć, żeby móc legalnie wykonywać taką pracę. Oprócz tego konieczne jest specjalne ubezpieczenie OC architekta, które należy wykupić w ciągu 30 dni od chwili wpisania na listę członków Izby architektów. Oczywiście, jeśli jako architekt masz w planach rozpoczęcie pracy niemal od razu po uzyskaniu uprawnień, powinieneś stosowne ubezpieczenie wykupić odpowiednio wcześniej.
Z jakiego powodu bez polisy OC nie ma możliwości wykonywania zawodu architekta? Wszystko z powodu narażenia na ogromne ryzyko popełnienia poważnego błędu. Pomyłka podczas wykonywania tego rodzaju pracy może wiązać się z dużym ryzykiem ogromnych strat finansowych, a nawet utraty życia lub zdrowia przez ludzi. W chwili posiadania stosownej polisy architekt zabezpiecza siebie oraz swoich klientów na wypadek ewentualnych konsekwencji finansowych swoich pomyłek i niedopatrzeń.
W jakich sytuacjach zadziała polisa OC dla architekta?
Polisa ubezpieczeniowa OC architekta jest obowiązkowa, a celem jej posiadania jest ochrona osoby fizycznej przed skutkami szkód wyrządzonych podczas wykonywania obowiązków zawodowych lub zaniedbań. W jakich konkretnie sytuacjach tego rodzaju ubezpieczenie zadziała i ochroni architekta?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC architekta obowiązuje w sytuacji, gdy popełnione zostaną błędy lub niedopatrzenia podczas projektowania, lub sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych, a także w sytuacji sprawowania nadzoru autorskiego nad danym projektem i kontroli technicznej. Co bardzo ważne, polisa ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie aspekty pracy architekta, lecz jedynie wtedy, gdy czynności wykonywane są ramach nabytych i posiadanych uprawnień.
Kiedy odszkodowanie nie zostanie wypłacone?
Oczywiście tak samo, jak przy każdym innym ubezpieczeniu są sytuacje, gdy pomimo posiadania ważnej polisy odszkodowanie z jej tytułu nie zostanie wypłacone. Decydując się na wykupienie OC architekta, koniecznie trzeba poznać wyjątki, gdy pomoc nie zostanie udzielona. Kiedy zatem odszkodowanie nie zostanie wypłacone pomimo wykupienia ubezpieczenia?
Towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie zobowiązane do wypłacenia odszkodowania przede wszystkim w sytuacji, gdy szkoda powstanie w wyniku działania nie ubezpieczonego architekta, lecz jego pracownika. Drugim popularnym przypadkiem jest powstanie szkody przez architekta, który utracił prawo do wykonywania zawodu i został wykreślony z listy członków izby architektów.
Oprócz wspomnianych wyżej przypadków odszkodowanie z tytułu polisy nie będzie wypłacone, gdy szkoda będzie efektem przekroczenia ustalonych kosztów, jeśli dojdzie do naruszenia praw autorskich oraz patentów, a także, gdy konieczne będzie opłacenie kar umownych.
Standardowym zapisem u każdego towarzystwa ubezpieczeniowego jest wykluczenie szkód powstałych z tytułu działań wojennych, aktów terrorystycznych czy zamieszek. Na koniec zauważyć trzeba, że polisa nie będzie obowiązywała, gdy do szkody dojdzie przy wadliwej eksploatacji budynku.

