Ubezpieczenie górskie

Ubezpieczenie górskie – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Turyści w górach często ulegają mniej lub bardziej poważnym wypadkom. Zwykle w takiej sytuacji konieczna jest interwencja odpowiednich służb, a poszkodowany jest transportowany do najbliższego szpitala. W Polsce akcje ratownicze są bezpłatne, jednak za granicą na przykład na Słowacji za każdą usługę związaną z transportem i opieką medyczną trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Poza tym nieco inne zasady obowiązują osoby, które wyczynowo wspinają się po górach. Zatem kiedy warto wykupić ubezpieczenie górskie?

Ubezpieczenie górskie dla turysty

Turyści w Polsce nie muszą wykupywać dodatkowego ubezpieczenia, gdy wybierają się na wakacje na terenie kraju. Jednak za granicą często taka polisa może być bardzo przydatna, ponieważ sprawi, że turysta nie zostanie obciążony wysokimi kosztami usług medycznych lub transportowych wykonanych na terenie danego kraju. Poza tym turyści chodzący po tatrzańskich szlakach mogą często nawet nieświadomie przekroczyć granicę ze Słowacją, a wówczas, jeśli ulegną wypadkowi, to mogą zostać obciążeni kosztami ewentualnej akcji ratunkowej. Dlatego wybierając się w Tatry lub na zdobywanie zagranicznych szczytów na przykład w Alpach, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie górskie.

Ubezpieczenie górskie jest świetną alternatywą zarówno dla zwykłych turystów, jak i dla osób wyczynowo uprawiających wspinaczkę górską

Ubezpieczenie górskie dla alpinistów i himalaistów

Osoby wyczynowo zdobywające górskie szczyty muszą nie tylko zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt i strój, ale także powinny pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu górskim. Ponieważ wspinanie się na trudne i niebezpieczne góry wiąże się ze zwiększonym ryzykiem doznania uszczerbku na zdrowiu, zgubienia się lub upadku z wysokości. Ponadto większość atrakcyjnych do zdobycia szczytów znajduje się poza terenem naszego kraju, gdzie ubezpieczenie w ramach NFZ nie obowiązuje. Dlatego niektóre agencje ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie kompleksowe ubezpieczenie górskie dedykowane osobom wyczynowo uprawiającym wspinaczkę górską i uczestniczącym w zorganizowanych wyprawach na mniej lub bardziej znane szczyty górskie.

Co powinno obejmować ubezpieczenie górskie?

W zależności od wybranej oferty ubezpieczenie górskie może obejmować różnego rodzaju sytuacje związane z chodzeniem po górach takie jak:

Turyści w Polsce nie muszą wykupywać dodatkowego ubezpieczenia, gdy wybierają się na wakacje na terenie kraju

  • akcje poszukiwawcze i ratownicze
  • koszty leczenia
  • transport do najbliższego szpitala lub do swojego kraju
  • kradzież mienia
  • odszkodowanie w ramach odpowiedzialności cywilnej
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego i sprzętu sportowego
  • ubezpieczenie na wypadek kwarantanny lub izolacji związanej z Covid 19.

Poza tym ubezpieczyciel może określić dokładną wysokość, do jakiej dana polisa będzie obowiązywała. Na przykład można wykupić ubezpieczenie górskie na trekking do 3000 m n.p.m. lub do 5500 m n.p.m. W takiej polisie zostanie również uwzględniony fakt korzystania ze specjalistycznego sprzętu do wspinaczki oraz może zostać także określony stopień trudności danej wyprawy. Warto również zwrócić uwagę na samą kwotę ubezpieczenia, która nie powinna być niższa niż 30 000 euro w przypadku podróżowania po krajach europejskich.

Ubezpieczenie górskie jest świetną alternatywą zarówno dla zwykłych turystów, jak i dla osób wyczynowo uprawiających wspinaczkę górską. Dlatego wybierając się za granicę lub w polskie Tatry, zdecydowanie warto wykupić odpowiednią polisę, która będzie idealnie dostosowana do potrzeb i możliwości danej osoby. Ponadto wysokość składki można szybko obliczyć przy pomocy kalkulatorów online, a przed podpisaniem umowy, warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami oraz wyłączeniami, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.