Dobra polisa,  OC lekarza

Podstawowe zasady dotyczące wyboru OC lekarzy

Praca lekarza jest niezwykle odpowiedzialna, dlatego musi on mieć zawsze wykupione ubezpieczenie OC. Jest to polisa przeznaczona zarówno dla medyków wykonujących zawód w oparciu o umowę etatową, jak i tych prowadzących działalność w ramach prywatnej praktyki indywidualnej bądź grupowej (w gabinecie). Z niniejszego artykułu dowiemy się, co ma szczególne znaczenie przy wyborze omawianego instrumentu ochrony.

Wysokość składki i kompleksowość usługi

OC lekarza ze strony iexpert.pl stanowi kluczowe zabezpieczenie finansowe w razie popełnienia przez specjalistę błędu skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta. Gwarantowane dzięki tej polisie pieniądze mogą posłużyć do przekazania jednorazowego odszkodowania, pokrycia kosztów zakupu preparatów farmaceutycznych lub sprzętów rehabilitacyjnych, a nawet regularnego wypłacania renty inwalidzkiej. Dodatkowo posiadanie OC w ogromnym stopniu zwiększa zaufanie chorych do medyka, co przekłada się pozytywnie na jego zarobki i renomę w środowisku. Suma obowiązkowego świadczenia to 75 tysięcy euro na jedno zdarzenie oraz 350 tysięcy euro na wszelkie zdarzenia. Co istotne, są to kwoty wynikające bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Finansów, czyli niezależne od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Na wysokość składki ma natomiast wpływ głównie specjalizacja, skorelowana ściśle z ryzykiem zawodowym. Najwięcej płacą anestezjolodzy, chirurdzy, neonatolodzy, okuliści, ginekolodzy i pracownicy oddziału intensywnej terapii. Nieco mniej – dentyści, ortodonci, radioterapeuci i lekarze sportowi, a najmniej interniści. Wielu medyków decyduje się też na poszerzenie poziomu ochrony prawnej o roszczenia dotyczące wypadków związanych z HIV i WZW, śmierci czy nagłej utraty dochodu.

Weryfikacja wiarygodności firmy to podstawa

Przy wyborze konkretnego OC lekarza warto zawsze sprawdzić, czy dana firma cieszy się uznaniem dotychczasowych klientów i ma stosowne certyfikaty oraz rekomendacje. Jeśli komuś zależy na niskiej cenie, to powinien koniecznie zapoznać się z ofertą multiagencji wyspecjalizowanych w ubezpieczeniach zawodowych (brak prowizji dla agenta). Przed wysłaniem wniosku trzeba z kolei zadbać o to, aby został wypełniony wystarczająco rzetelnie, a przede wszystkim zgodnie z prawdą (aktualna Izba Lekarska, wykonywane zabiegi, tytuły naukowe, liczba zeszłorocznych błędów w sztuce itp.). Konsekwencje pomyłki mogą się bowiem okazać bardzo bolesne – łącznie z zakwestionowaniem roszczenia, a co za tym idzie niewypłaceniem odszkodowania. Rozsądnym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z fachowej pomocy doradcy.