Podstawowe zasady dotyczące wyboru OC lekarzy
Praca lekarza jest niezwykle odpowiedzialna, dlatego musi on mieć zawsze wykupione ubezpieczenie OC. Jest to polisa przeznaczona zarówno dla medyków wykonujących zawód w oparciu o umowę etatową, jak i tych prowadzących działalność w ramach prywatnej praktyki indywidualnej bądź grupowej (w gabinecie). Z niniejszego artykułu dowiemy się, co ma szczególne znaczenie przy wyborze omawianego instrumentu ochrony.
Wysokość składki i kompleksowość usługi
OC lekarza ze strony iexpert.pl stanowi kluczowe zabezpieczenie finansowe w razie popełnienia przez specjalistę błędu skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta. Gwarantowane dzięki tej polisie pieniądze mogą posłużyć do przekazania jednorazowego odszkodowania, pokrycia kosztów zakupu preparatów farmaceutycznych lub sprzętów rehabilitacyjnych, a nawet regularnego wypłacania renty inwalidzkiej. Dodatkowo posiadanie OC w ogromnym stopniu zwiększa zaufanie chorych do medyka, co przekłada się pozytywnie na jego zarobki i renomę w środowisku. Suma obowiązkowego świadczenia to 75 tysięcy euro na jedno zdarzenie oraz 350 tysięcy euro na wszelkie zdarzenia. Co istotne, są to kwoty wynikające bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Finansów, czyli niezależne od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Na wysokość składki ma natomiast wpływ głównie specjalizacja, skorelowana ściśle z ryzykiem zawodowym. Najwięcej płacą anestezjolodzy, chirurdzy, neonatolodzy, okuliści, ginekolodzy i pracownicy oddziału intensywnej terapii. Nieco mniej – dentyści, ortodonci, radioterapeuci i lekarze sportowi, a najmniej interniści. Wielu medyków decyduje się też na poszerzenie poziomu ochrony prawnej o roszczenia dotyczące wypadków związanych z HIV i WZW, śmierci czy nagłej utraty dochodu.
Weryfikacja wiarygodności firmy to podstawa
Przy wyborze konkretnego OC lekarza warto zawsze sprawdzić, czy dana firma cieszy się uznaniem dotychczasowych klientów i ma stosowne certyfikaty oraz rekomendacje. Jeśli komuś zależy na niskiej cenie, to powinien koniecznie zapoznać się z ofertą multiagencji wyspecjalizowanych w ubezpieczeniach zawodowych (brak prowizji dla agenta). Przed wysłaniem wniosku trzeba z kolei zadbać o to, aby został wypełniony wystarczająco rzetelnie, a przede wszystkim zgodnie z prawdą (aktualna Izba Lekarska, wykonywane zabiegi, tytuły naukowe, liczba zeszłorocznych błędów w sztuce itp.). Konsekwencje pomyłki mogą się bowiem okazać bardzo bolesne – łącznie z zakwestionowaniem roszczenia, a co za tym idzie niewypłaceniem odszkodowania. Rozsądnym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z fachowej pomocy doradcy.