Ubezpieczenie radcy prawnego

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia dla radców prawnych

Przedstawiciele niektórych zawodów bezwzględnie muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to między innymi księgowych i lekarzy, jak również osób wykonujących zawody prawnicze.

Czym zajmują się prawnicy?

Po ukończeniu studiów na kierunku prawo drogi absolwentów są bardzo różne. Niektórzy decydują się na spróbowanie swoich sił w zawodzie adwokata, inni chcą zostać prokuratorem albo sędzią. Wiele osób poprzestaje na tytule magistra i nie decyduje się na zrobienie aplikacji. Takie osoby pracują później w firmach jako doradcy w działach prawnych. Zawody związane z prawem przeznaczone są dla osób o określonych cechach charakteru. Nie można być oczywiście osobą wcześniej karaną, trzeba mieć nieposzlakowaną opinię. Takie osoby powinny być bardzo odpowiedzialnie i rzetelnie podchodzić do wyznaczonych zadań. Muszą też odznaczać się wysoką inteligencją. Z uwagi na zakres zadań konieczne jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Kiedy prawnik popełnia błąd

Popełnienie błędu może zdarzyć się zawsze, przy wykonywaniu każdego zawodu, w każdych okolicznościach. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Dlatego też bardzo dobrą praktyką jest zabezpieczenie się poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Każdy lekarz pracujący w szpitalu posiada takie ubezpieczenie, ponieważ skutki błędu medycznego mogą być bardzo poważne, a związana z tym odpowiedzialność prawna i finansowa – ogromna. Podobnie jest w zawodach związanych z prawem. Również tutaj błędy mają swoją cenę. Radca prawny ubezpieczenie OC powinno być jak najlepsze. Zwykle kwota składki nie jest bardzo wysoka, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę miesięczne zarobki danej osoby oraz możliwe odszkodowanie do zapłaty.

Czy warto zostać prawnikiem?

Wielu maturzystów zadaje sobie pytanie czy wybór studiów na kierunku prawo jest dobrą decyzją. Jest to droga dla osób pracowitych, których nie przeraża ciągła nauka i praca pod presją. Polskie prawo nie jest łatwe, przepisy bywają bardzo skomplikowane, a ich interpretacja niejednoznaczna. Doskonale wiedzą o tym nie tylko przedstawiciele zawodów prawniczych, ale także na przykład księgowi. Sama znajomość przepisów na pamięć nie wystarczy, aby dobrze się nimi posługiwać w sytuacjach praktycznych. Dlatego też trzeba mieć w sobie gotowość do popełnienia błędu. Można się zabezpieczyć kupując odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i na tym lepiej nie oszczędzać, ponieważ chęć zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych może mieć bardzo złe skutki.