Czym jest ubezpieczenie OC lekarzy?
Ubezpieczenie OC lekarzy ze strony iexpert.pl jest obowiązkowe od 2010 roku i obejmuje również stomatologów. Wcześniej ubezpieczenie było dobrowolne, a lekarze sami mogli zdecydować czy chcą z niego korzystać lub nie. Z racji na ogromną odpowiedzialność spoczywającą na barkach lekarzy polskie ministerstwo zdrowia zdecydowało o konieczności ubezpieczenia OC. Zapewnia ono zarówno spokój w tej materii, jak i świadomość stabilizacji finansowej bez względu na sytuacje, które mogą wydarzyć się w przyszłości.
Czy jest i na czym polega ubezpieczenie OC lekarzy?
Ubezpieczenie OC to podstawowy rodzaj ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za popełnione błędy związane z wykonywaniem zawodu medycznego. W sytuacjach, gdzie pacjent zostaje w jakikolwiek sposób poszkodowany z winy lekarza, odszkodowanie pokrywa koszty związane z niezbędnym leczeniem, rehabilitacją lub zapewnieniem dobrej jakości życia i funkcjonowania (w przypadku, gdy dochodzi do niezdolności do wykonywania pracy zawodowej). Ubezpieczalnie często proponują dodatkowe ubezpieczenie, które zapewnia brak odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone na osobie bądź jej mieniu w związku z własną działalnością gospodarczą, która prowadzi lekarz specjalista. Obowiązek ubezpieczenie OC dotyczy zarówno lekarzy prowadzących prywatne praktyki, jak i tych pracujących na kontraktach NFZ. Dzięki temu pacjenci, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w wyniku niewłaściwych decyzji lekarza lub jego błędów w sztuce medycznej mogą liczyć na znacznie wyższe odszkodowania, bo pokrywane są z funduszu, które wchodzi w skład opłacanego ubezpieczenia. Warto pamiętać, że obowiązek ubezpieczenia OC należy spełnić najpóźniej w dzień przed rozpoczęciem działań medycznych. Firmy ubezpieczeniowe oferują również wszelakie rozszerzenia wykupowanego ubezpieczenia, które obejmują np. szkody powstałe na skutek operacji z zakresu plastyki lub szeroko pojętych zabiegów medycyny estetycznej. Prowadząc działalność można zdecydować się na pakiet, który chroni nie tylko nas, ale również naszych pracowników.
Niezdolność pacjentów do pracy w wyniku błędu w sztuce lekarskiej obejmują takie sytuacje jak:
- zakażenie wirusem HIV
- udar mózgu
- zachorowanie na żółtaczkę
- zawał mięśnia sercowego.
Ubezpieczenie OC dla lekarzy – składki
Lekarze oraz stomatolodzy zobowiązani są do płacenia składek w ramach ubezpieczenia OC na własną rękę. Na ich wysokość składa się kilka czynników m.in.:
- kwota ubezpieczenia
- specjalizacja danego lekarza
- wachlarz ochrony, jaką oferuje ubezpieczenie
- fakt, czy dany specjalista korzystał do tej pory z ubezpieczenia.
Koszty ubezpieczenie potrafią się diametralnie różnić. Zwykle wynosi ono od kilkuset do tysiąca złotych w skali rocznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają oferty w mniej lub bardziej przystępnych cenach. Często oferują również ubezpieczenia dodatkowe – jeśli zdecydujemy się na nie, finalny koszt ubezpieczenia często obejmuje niższą kwotę niż w wypadku jedynie pakietu podstawowego. Często jest to dużo bardziej korzystne dla lekarzy, ponieważ w ten sposób specjaliści zapewniają sobie pewną i kompletną ochronę. Przy podpisywaniu umowy warto pamiętać, by sprawdzić czy wypłata odszkodowania nie zaniża kompletnej sumy ubezpieczenia. Zawsze warto zdecydować się na ewentualną dopłatę i mieć pewność, że ubezpieczenie nie będzie z biegiem czasu malało lub jeśli wykorzystamy je szybciej.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC lekarzy?
- poniesienia wysokości kar umownych
- szkód, które powstały na skutek np. prowadzonych działań wojennych lub zamieszek
- szkody obejmujące utratę, dewastację lub zniszczenie rzeczy materialnych.