Ubezpieczenie w góry

Czy warto zakupić ubezpieczenie w góry?

W obecnych czasach wiele osób stawia na wypoczynek w górach. Jest to świetne miejsce na udane wczasy. Jednakże warto stosownie się ubezpieczyć, bowiem bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu.

Wypadki w górach

Okazuje się, że w 2020 r. w polskich Tatrach podjęto aż 600 akcji ratowniczych, w tym ponad 200 przy zastosowaniu śmigłowca ratunkowego. Warto zaznaczyć, że część akcji można określić mianem ciężkich, bowiem zginęło aż siedem osób. Trzeba też wiedzieć, że interwencje dotyczyły przeważnie potknięć, upadków oraz pogorszenia stanu zdrowia człowieka. Należy zwrócić uwagę na fakt, że ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego przyznali, iż bardzo częstym powodem nieszczęśliwych wypadków w górach jest brak umiejętności oraz wszelkie braki w wyposażeniu. Ponadto problemem jest zabłądzenie bądź upadek z wysokości. Z tego powodu warto posiadać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry. Wymienione wyżej statystyki wskazują, że ryzyko wypadku w górach jest wysokie. Dlatego każdy turysta – doświadczony bądź niedoświadczony – powinien zaopatrzyć się w stosowne ubezpieczenie, bowiem zabłądzenie bądź upadek może przytrafić się każdemu.

Ubezpieczenie

Warto zaznaczyć, że w naszym kraju na szczęście koszty ratownictwa są zerowe, jednakże w Alpach, Czechach czy na Słowacji za takowe akcje ratownicze trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Lot śmigłowcem jest bardzo drogi, a koszty ratownictwa górach za granicą należą do wysokich. Okazuje się, że praktycznie wszystkie kraje europejskie mają prawo, które nie refunduje kosztów związanych z akcjami ratunkowymi w górach. Z tego powodu posiadanie karty ekuz mało zmieni, jeżeli w czasie wędrówki w górach doszło do nieszczęśliwego wypadku. Naturalne jest to, że otrzymamy podstawową pomoc medyczną, jednakże za akcję ratowniczą należy samemu zapłacić. Warto wiedzieć, że interwencja z udziałem śmigłowca na Słowacji kosztuje około 5 tysięcy euro. Trochę mniej kosztuje standardowa akcja ratownicza, bowiem oscyluje od 500 do 2 000 euro. Wiele osób zastanawia się, czy standardowe ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry jest wystarczające. Wszystko będzie zależało od tego, w jakie góry planowany jest wyjazd oraz jakie aktywności będą tam przeprowadzane. Warto zaznaczyć, że wejście na niższe szczyty w większości ubezpieczycieli nie wymaga dodatkowej ochrony, jednakże w Alpach jest to konieczne. Zdecydowanie warto postawić na ubezpieczenie w góry, bowiem akcje ratownicze są drogie, zwłaszcza w innych krajach.