Ubezpieczenie roweru,  Ubezpieczenie rowerzysty

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu roweru?

Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych typów aktywności fizycznej. Przynosi korzyści zdrowotne, poprawia kondycję i pomaga się zrelaksować. Rower to także świetny środek transportu – umożliwia ominięcie uciążliwych korków. W celu zapewnienia sobie pełnego komfortu i bezpieczeństwa podczas przemieszczania się w ten sposób, warto wykupić ubezpieczenie roweru.

Czym jest ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru, tak jak polisa samochodowa, chroni sprzęt przed skutkami zdarzeń losowych, utratą, zniszczeniem i uszkodzeniem. W przypadku kradzieży całego jednośladu lub jego poszczególnych elementów użytkownik będzie mógł otrzymać stosowne zadośćuczynienie. To samo dotyczy sytuacji takich jak kraksa, podczas których rower zostanie poważnie zniszczony. Niektóre rozszerzenia zapewniają także ochronę zdrowia poprzez wypłacenie pieniędzy na koszty leczenia czy rehabilitacji po wypadku.

Dlaczego warto ubezpieczyć rower?

Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych typów aktywności fizycznej.

Rowerzyści, tak samo jak wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, narażeni są na udział w wypadkach. Przytrafiają się one nie tylko podczas dalekich podróży. Właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie roweru, które pozwoli czuć się bezpieczniej na drodze. Dodatkowa polisa AC zapewni wsparcie podczas napadu z włamaniem, np. do piwnicy lub garażu. Zdarza się, że jednoślad pozostawiony przez użytkownika przed sklepem, do którego wszedł na szybkie zakupy, zostaje skradziony. W takich sytuacjach ochronę również zagwarantuje ubezpieczenie.

Co można ubezpieczyć?

Ubezpieczając rower można chronić całe jego wyposażenie. Polisa dotyczy nie tylko standardowej kradzieży w miejscu publicznym, lecz także np. napraw uszkodzeń powstałych w wyniku niespodziewanych zdarzeń na drodze. Na zabezpieczenie finansowe mogą liczyć osoby, które niechcący wjadą w barierkę. Warto zwrócić uwagę także na ubezpieczenie OC. W przypadku wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej na trasie nie trzeba będzie pokrywać kosztów szkody z własnych pieniędzy. Z kolei ubezpieczenie NNW chroni rowerzystów np. podczas wypadków, w których doznają obrażeń, takich jak złamanie kończyny. Polisa i w tej sytuacji zapewni wsparcie finansowe umożliwiające pokrycie kosztów leczenia. Ubezpieczyć można także bagaż. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ na skutek kradzieży roweru często traci się również telefon i inne cenne przedmioty. Dzięki ubezpieczeniu możliwe jest otrzymanie za nie odszkodowania.

Odszkodowanie za kradzież a zabezpieczenie roweru

Ubezpieczenie roweru, tak jak polisa samochodowa, chroni sprzęt przed skutkami zdarzeń losowych, utratą, zniszczeniem i uszkodzeniem

Należy pamiętać, że odszkodowanie w przypadku kradzieży należy się wyłącznie rowerzystom, którzy zabezpieczyli swój pojazd we właściwy sposób. Każdy jest więc zobowiązany do stosowania odpowiednich rodzajów ochrony. W przypadku prostych rowerów najpopularniejsze są następujące zabezpieczenia:

  • linka stalowa,
  • linka spiralna,
  • linka pancerna,
  • łańcuchy z zamkiem,
  • zapięcia kabłąkowe z zamkiem,
  • zabezpieczenia składane.

Rodzaje dopuszczalnych zabezpieczeń znaleźć można w OWU. Należy z nich korzystać zgodnie z zaleceniami ubezpieczyciela.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Przed podpisaniem umowy konieczne jest dokładne zapoznanie się z jej warunkami. Należy upewnić się, co konkretnie wchodzi w skład ubezpieczenia. Klient ma obowiązek zwrócić uwagę na rodzaje zabezpieczenia jednośladu, które musi stosować, by dostać odszkodowanie na wypadek kradzieży. Musi on podać również sumę ubezpieczenia, czyli aktualną wartość roweru. Wartości tej nie wolno zaniżyć ani zawyżyć. Warto też zorientować się, czy polisa obowiązuje jedynie na terenie Polski, czy także za granicą.